Nekomentované

5 dobrých rád, ak kupujete nehnuteľnosť prvý krát

Všetko je raz po prvý krát. Aj kúpa nehnuteľnosti. Väčšina ľudí ju absolvuje len raz za život. Niet sa teda čo čudovať, že pri kúpe nevedia, na čo si dávať pozor a čo nezanedbať. Čaká tento dôležitý životný krok a veľká investícia aj vás? Realitná kancelária Nové Zámky vám prináša dobré rady, ktoré vám pri kúpe vašej prvej nehnuteľnosti určite pomôžu.

Na toto si pri kúpe domu alebo bytu dávajte pozor

1. Dôkladne si preštudujte výpis z listu vlastníctva

Skontrolujte všetky časti listu vlastníctva.

V časti A – majetková podstata, sa dozviete všetko o predávanej nehnuteľnosti, a to výmeru, parcelné číslo, druh pozemku a podobne. Preto si overte, či sedí výmera tak, ako vám ju ponúka predávajúci.

V časti B – vlastníci, sa dozviete všetko o vlastníkovi. Overte si, či sedia všetky údaje ako meno, rodné meno, dátum narodenia a rodné číslo. Taktiež nezabudnite skontrolovať spoluvlastnícky podiel. Ak terajší vlastník predáva nehnuteľnosť v celku, jeho spoluvlastnícky podiel musí byť 1/1.

V časti C – sú zapísané ťarchy. Toto je pri kúpe nehnuteľnosti veľmi dôležité sledovať. V tom najlepšom prípade je nehnuteľnosť bez tiarch a vtedy by s kúpou nemal byť problém. Častým prípadom je záložné právo v prospech banky, ktorá aktuálnemu vlastníkovi poskytla úver. Vyplatenie úveru a vymazanie ťarchy spravidla prebieha potom, čo sú financie prevedené v prospech predávajúceho.

Takáto prax je bežná. Horšie je, ak sú na liste vlastníctva zapísané rôzne záložné práva v prospech exekútorov. Ak o nehnuteľnosť predsa len máte záujem, odporúčame kontaktovať našich maklérov. Poradíme vám, či pri jej kúpe nehrozia riziká a či sa vôbec oplatí „do toho ísť“.

2. Overte si stav nehnuteľnosti

Častým problémom sú skryté chyby, ktoré sa objavia až potom, čo nový vlastník začne nehnuteľnosť užívať. Je nám jasné, že laik si takéto chyby nemusí všimnúť.

My však máme odborné oko a vidíme aj to, čo vy nie! S nehnuteľnosťami totiž máme naozaj bohaté skúsenosti. Prizvite si nás preto na obhliadku.

3. Pokúste sa spoznať susedov

Ako sa vraví – „dobrý sused lepší ako rodina“. Veľká pravda. Pretože zlé susedské vzťahy dokážu urobiť zo života peklo. Určite sa teda popýtajte na susedov. Je možné, že susedia sú problémoví a aktuálny vlastník sa rozhodne túto skutočnosť zamlčať. Vyskúšajte teda aj iné možnosti. Napríklad podľa súpisného čísla domu môžete zistiť cez katasterportal.sk meno vlastníka susednej nehnuteľnosti.

A nie je nič jednoduchšie, ako sa popýtať známych alebo makléra, či o susedoch nemajú vedomosti. Ak už nič iné, aspoň si overíte, či sa nejedná o nejakú „známu firmu“, teda problémového občana, ktorého pozná celé okolie.

4. Overte si cenu

Prvá ponuka nemusí byť záväzná. Overte si ceny podobných nehnuteľností, požiadajte o radu makléra a skúste zjednávať. Každé euro vo váš prospech je predsa dobré!

5. S peniazmi nechoďte „na doraz“

Pri kúpe nehnuteľnosti máte k dispozícii určitú sumu peňazí. Či už z vlastných zdrojov alebo z hypotéky. Platí pravidlo, že všetky financie by ste nemali minúť na kúpu nehnuteľnosti. Rátajte s tým, že potrebujete peniaze aj na rekonštrukciu.

Aj keď ju neplánujete, určite sa objavia rôzne drobnosti, ktoré si v novej nehnuteľnosti budete chcieť urobiť podľa seba.

Zdá sa vám, že kúpa nehnuteľnosti je na „dlhé lakte“? Bojíte sa, či dokážete všetko ustriehnuť? Na to sme tu my! Obráťte sa na Zámocké reality a my vám so všetkým pomôžeme.