Nekomentované

5 dobrých rád, ak kupujete nehnuteľnosť prvý krát

Všetko je raz po prvý krát. Aj kúpa nehnuteľnosti. Väčšina ľudí ju absolvuje len raz za život. Niet sa teda čo čudovať, že pri kúpe nevedia, na čo si dávať pozor a čo nezanedbať. Čaká tento dôležitý životný krok a veľká investícia aj vás? Realitná kancelária Nové Zámky vám prináša dobré rady, ktoré vám pri kúpe vašej prvej nehnuteľnosti určite pomôžu.

Na toto si pri kúpe domu alebo bytu dávajte pozor

1. Dôkladne si preštudujte výpis z listu vlastníctva

Skontrolujte všetky časti listu vlastníctva.

V časti A – majetková podstata, sa dozviete všetko o predávanej nehnuteľnosti, a to výmeru, parcelné číslo, druh pozemku a podobne. Preto si overte, či sedí výmera tak, ako vám ju ponúka predávajúci.

V časti B – vlastníci, sa dozviete všetko o vlastníkovi. Overte si, či sedia všetky údaje ako meno, rodné meno, dátum narodenia a rodné číslo. Taktiež nezabudnite skontrolovať spoluvlastnícky podiel. Ak terajší vlastník predáva nehnuteľnosť v celku, jeho spoluvlastnícky podiel musí byť 1/1.

V časti C – sú zapísané ťarchy. Toto je pri kúpe nehnuteľnosti veľmi dôležité sledovať. V tom najlepšom prípade je nehnuteľnosť bez tiarch a vtedy by s kúpou nemal byť problém. Častým prípadom je záložné právo v prospech banky, ktorá aktuálnemu vlastníkovi poskytla úver. Vyplatenie úveru a vymazanie ťarchy spravidla prebieha potom, čo sú financie prevedené v prospech predávajúceho.

Takáto prax je bežná. Horšie je, ak sú na liste vlastníctva zapísané rôzne záložné práva v prospech exekútorov. Ak o nehnuteľnosť predsa len máte záujem, odporúčame kontaktovať našich maklérov. Poradíme vám, či pri jej kúpe nehrozia riziká a či sa vôbec oplatí „do toho ísť“.

2. Overte si stav nehnuteľnosti

Častým problémom sú skryté chyby, ktoré sa objavia až potom, čo nový vlastník začne nehnuteľnosť užívať. Je nám jasné, že laik si takéto chyby nemusí všimnúť.

My však máme odborné oko a vidíme aj to, čo vy nie! S nehnuteľnosťami totiž máme naozaj bohaté skúsenosti. Prizvite si nás preto na obhliadku.

3. Pokúste sa spoznať susedov

Ako sa vraví – „dobrý sused lepší ako rodina“. Veľká pravda. Pretože zlé susedské vzťahy dokážu urobiť zo života peklo. Určite sa teda popýtajte na susedov. Je možné, že susedia sú problémoví a aktuálny vlastník sa rozhodne túto skutočnosť zamlčať. Vyskúšajte teda aj iné možnosti. Napríklad podľa súpisného čísla domu môžete zistiť cez katasterportal.sk meno vlastníka susednej nehnuteľnosti.

A nie je nič jednoduchšie, ako sa popýtať známych alebo makléra, či o susedoch nemajú vedomosti. Ak už nič iné, aspoň si overíte, či sa nejedná o nejakú „známu firmu“, teda problémového občana, ktorého pozná celé okolie.

4. Overte si cenu

Prvá ponuka nemusí byť záväzná. Overte si ceny podobných nehnuteľností, požiadajte o radu makléra a skúste zjednávať. Každé euro vo váš prospech je predsa dobré!

5. S peniazmi nechoďte „na doraz“

Pri kúpe nehnuteľnosti máte k dispozícii určitú sumu peňazí. Či už z vlastných zdrojov alebo z hypotéky. Platí pravidlo, že všetky financie by ste nemali minúť na kúpu nehnuteľnosti. Rátajte s tým, že potrebujete peniaze aj na rekonštrukciu.

Aj keď ju neplánujete, určite sa objavia rôzne drobnosti, ktoré si v novej nehnuteľnosti budete chcieť urobiť podľa seba.

Zdá sa vám, že kúpa nehnuteľnosti je na „dlhé lakte“? Bojíte sa, či dokážete všetko ustriehnuť? Na to sme tu my! Obráťte sa na Zámocké reality a my vám so všetkým pomôžeme.

Nekomentované

Ako zvýšiť šance pri predaji vašej nehnuteľnosti?

home stagging

Poznáte pojem „home staging“? Nuž, ak sa práve chystáte predať svoju nehnuteľnosť, určite by ste ho mali poznať. My vieme, o čo ide. A vieme tiež to, že home staging vám pomôže k rýchlejšiemu predaju vašej nehnuteľnosti za výhodnejšiu cenu. O čo ide?

Čo je home staging

V doslovnom preklade tento anglický výraz znamená inscenovanie alebo predstavenie domova. Dalo by sa teda povedať, že pri home staging-u ide o predstavenie nehnuteľnosti v tom najlepšom svetle. Tak, aby potenciálneho klienta zaujala už na prvý pohľad. Táto technika predaja nehnuteľnosti pochádza z Ameriky a vznikla už pred desiatkami rokov. Nie je to teda žiadna novinka. Ako pri home staging-u postupovať, aby bola vaša nehnuteľnosť čo najzaujímavejšia?

Takto bude vaša nehnuteľnosť atraktívnejšia

Home staging zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, na ktoré by ste pri predaji nehnuteľnosti nemali zabúdať. Verte, či nie, o tom, či sa nehnuteľnosť predá, často rozhodujú detaily. Takže nič nezanedbajte.

  • Upravte exteriér. Prvý dojem z nehnuteľnosti nadobúda záujemca už v exteriéri. Ak predávate rodinný dom, dbajte o to, aby bol dvor upravený a uprataný, trávnik pokosený a príjazdová cesta bez akýchkoľvek prekážok. V prípade, že predávate byt, dajte si záležať na detailoch. Vchodové dvere a rohožka by mali byť čisté. Nezabúdajte, že prvý dojem je mimoriadne dôležitý!
  • Upracte! Špinavá bielizeň na zemi, nánosy prachu, znečistené podlahy… to určite nie je to, čo chce potenciálny kupujúci vidieť. Pred obhliadkou teda dôkladne upracte. Všímajte si aj veci, ktorým inak nevenujete pozornosť. Porozhliadnite sa po stenách a odstráňte pavučiny. Umyte obklady a dôkladne vyčistite sanitu. Špinavé a neupravené priestory nevyvolávajú v záujemcoch dobrý dojem.
  • Odstráňte poškodené veci. Či už je to vyšúchaný koberček, zrkadlo s prasklinou, poškodená dekorácia. Jednoducho čokoľvek, čo by mohlo pôsobiť rušivo a vyvolať dojem, že domácnosť je zanedbaná.
  • Čo sa dá, opravte. Nemáme na mysli veľké investície, ani zakrývanie nedostatkov. No pred predajom nehnuteľnosti by ste mali odstrániť drobné chyby ako napríklad škrípajúce pánty dverí, vyhorené žiarovky, či fľaky na omietke. Odporúča sa aj vymaľovať. Priestor tak získa punc novoty.
  • Pozor na zápach. Vždy pred obhliadkou vyvetrajte a dbajte o to, aby bol interiér voňavý. Ak máte domáceho miláčika, pokúste sa zabezpečiť stráženie, aby počas obhliadky nebol prítomný. Niektorí ľudia jednoducho nechcú byt/dom, v ktorom žilo zvieratko.
  • Interiér „odľahčite“. Nemal by byť preplnený nábytkom a dekoráciami. Vzbudíte tak dojem väčších miestností.

Naša realitná kancelária Nové Zámky má skúsenosti aj s home staging-om. Pri predaji nehnuteľnosti vám poradíme a ponúkneme typy, ako ju predať rýchlejšie a lepšie. Neváhajte kontaktovať nás.

Nekomentované

7 hlavných dôvodov, prečo využiť služby realitnej kancelárie Zámocké Reality

ako predat nehnutelnost

Dokážete predať, prenajať alebo kúpiť nehnuteľnosť bez pomoci realitného makléra? Máte pocit, že to zvládnete ľavou zadnou? Možno áno. Ale verte, že vás to bude stáť kopec úsilia, času a peňazí. A v neposlednom rade, pripravte sa na stres! Pretože, či už si to pripúšťate alebo nie, prakticky nie je možné, aby mal laik dokonalý prehľad o všetkom, čo tento proces zahŕňa.

Nie je to len o tom, že si „nahodíte“ inzerát a budete čakať na ponuky, prípadne na záujemcov o vašu nehnuteľnosť. Je to oveľa zložitejšie. Realitný obchod zahŕňa množstvo ďalších krokov, o ktorých laik nemá ani tušenia. A práve na to sme tu my! Realitná kancelária Nové Zámky vás týmto procesom prevedie bez problémov. Tu sú dôvody, prečo by ste naše služby jednoznačne mali využiť.

1. Máme perfektný prehľad o realitnom trhu

Všetky nehnuteľnosti Nové Zámky a okres máme doslova pod palcom. Sledujeme aktuálne ponuky nehnuteľností, máme prehľad o dopyte… Jednoducho povedané, vieme, čo ľudia hľadajú a čo ponúkajú. A vieme nájsť vhodného kupujúceho, ale aj ideálnu nehnuteľnosť.

2. Máme prax a vieme, ako to chodí

Pre niektorých ľudí je chodenie po úradoch doslova nočnou morou. A buďte si istí, že pri realitnom obchode vás to neminie. Banka, daňový úrad, katastrálny úrad… Že ani neviete, kde sa príslušné úrady nachádzajú? My áno. Radi vás budeme sprevádzať a vybavíme, čo bude potrebné.

3. Ušetríme vám množstvo času

Či už pri hľadaní perfektnej nehnuteľnosti, výbere vhodnej hypotéky, hľadaní záujemcu. Dokážeme pre vás vyselektovať tie najideálnejšie ponuky, „oddeliť zrno od pliev“. Nebudete sa teda zaťažovať nepodstatnými vecami a ušetríte čas.

4. Ušetríme vám peniaze

Myslíte si, že na provízii pre realitnú kanceláriu prerobíte? Ste na omyle. Pomôžeme vám ušetriť! Pretože pre vás vyberieme cenovo najvhodnejšiu ponuku. Pretože vám „dohodíme“ ideálnu hypotéku. Spracujeme zmluvy, za ktoré by ste zaplatili nemalé peniaze. Postaráme sa o návrh na vklad do katastra. To všetko sú vaše ušetrené peniaze.

5. Zbavíme vás stresu

Pre laika je prevod nehnuteľnosti stres. Pre nás nie. Je to naša práca. Niečo, čo nás baví a napĺňa. Zvládneme to bez problémov a všetko vyriešime „ľavou zadnou“. Vo váš prospech!

6. Predchádzame problémom

Iste ste už aj vy počuli o prípadoch, kedy človek kúpil nehnuteľnosť zaťaženú ťarchou. A nakoniec ostal bez peňazí, aj bez strechy nad hlavou. Myslíte si, že kupoval v spolupráci s realitnou kanceláriou? Určite nie. My takéto problémy dokážeme odhaliť ešte pred podpisom kúpnej zmluvy. A samozrejme, vyhnúť sa im.

7. Poradíme vám. Vo všetkom!

Predávate nehnuteľnosť a akosi sa vám nedarí? Hľadáte vhodného nájomcu už dlhú dobu? Zrejme na to idete nesprávne. My vieme, čo urobiť, aby predaj/prenájom/kúpa prebehli rýchlo a hladko. V priebehu realitného obchodu vám poradíme vo všetkom. O svojich klientov sa však staráme aj po realizácii obchodu. Poradíme vám napríklad aj s prepisom energií, či daňovými povinnosťami.

Môžete nám veriť. Z našich skúseností vieme, že aj tí najodhodlanejší sa nakoniec obrátia na služby realitnej kancelárie. Pretože pri prvých problémoch si nevedia rady a tak sa rozhodnú, že využijú služby odborníka. Ušetrite si teda čas a starosti.

Predávajte, kupujte a prenajímajte nehnuteľnosti s nami!